Stávková pohotovost v sektoru bankovnictví a pojišťovnictví končí

  • Zveřejněno: 30.10.2018
  • Autor: Miroslav Svoboda s využitím tiskové zprávy v rubrice eSondy na webu ČMKOS

Po dvou letech intenzivního vyjednávání v sektoru bankovnictví a pojišťovnictví byla před několika dny dosažena shoda mezi zaměstnavateli a odbory - nová Kolektivní smlouva vyššího stupně začne platit k 1. 12. 2018. Stalo se tak 11 měsíců od vyhlášení stávkové pohotovosti v celém sektoru. Tu nyní odbory ukončily, uvádí se tiskové zprávě Odborového svazu pracovníků v bankovnictví a pojišťovnictví.

Podle předsedy svazu Františka Hupky kolektivní vyjednávání nebylo jednoduché. Odboráři, členové vyjednávacího týmu, dokonce museli použít i nástroje, které v tomto sektoru zatím nebylo nikdy nutné využít, ať už se jedná o samotnou stávkovou pohotovost, snahu informovat a zapojit všechny zaměstnance či řešení sporu pomocí zprostředkovatele z ministerstva práce. Proto také všem vyjednávačům, a také i představitelům ČMKOS za jejich aktivní podporu, poděkoval. Zároveň i médiím za objektivní zprávy a veřejnosti za pochopení a porozumění.

„Protože kolektivní smlouvy na sektorové úrovni, ale i v ČSOB a.s., kde byla stávková pohotovost od letošního května, byly podepsány, tuto formu protestu končíme. Věříme, že už ji nebudeme muset po této zkušenosti opět použít,“ dodal František Hupka.

Moderní odbory v ČSOB, které jsou součástí Odborového svazu pracovníků v bankovnictví a pojišťovnictví, vydaly k úspěšnému kolektivnímu vyjednávání v  ČSOB i vlastní tiskovou zprávu, uvádí se na webových stránkách ČMKOS v rámci rubriky eSondy.

Podle této zprávy stávková pohotovost, kterou v ČSOB vyhlásily v květnu Moderní odbory ČSOB, byla ukončena s tím, že došlo k podpisu podnikové Kolektivní smlouvy. Díky ní zaměstnanci získají řadu benefitů, ale také jim budou zvýšeny mzdy.

Přičemž eSondy dále citují ze společného prohlášení odborů a zaměstnavatele, kdy uvádějí, že součástí jednání byla i diskuse o navýšení mezd pro letošní rok. Například manažeři Operations a Retail potvrdili, že se v rámci říjnového navyšování mezd zaměřili především na skupinu zaměstnanců se základní mzdou do 30 tisíc korun. V této skupině zaměstnanců je odhadované průměrné navýšení mzdy při započtení i říjnových úprav v letošním roce 11,2 %. Zároveň tisková zpráva potvrzuje, že v rámci celé banky dojde za rok 2018 k navýšení základních mezd o více než 7,6 % a o více než 8 % po započtení navýšených benefitů.

Předsedkyně Moderních odborů v ČSOB Ladislava Spielbergerová k tomu dodává, že se podařilo vyjednat velmi slušné podmínky pro zaměstnance. Zároveň konstatovala, že vyjednávání odborů bylo účinné a také ocenila podporu a zájem většiny zaměstnanců o průběh tohoto kolektivního vyjednávání.

Čistý zisk skupiny ČSOB loni stoupl o 16 procent na 17,5 miliardy korun. Za roky 2012 až 2016 vydělala ČSOB přes 70 miliard korun, upozorňují odboráři. Skupina ČSOB měla ke konci loňského roku zhruba 3,7 milionu klientů. Členskou základnu odborových organizaci v ČSOB tvoří přibližně pětina zaměstnanců.