Druhý pilíř důchodového spoření skončí v lednu 2016

  • Zveřejněno: 12.11.2014
  • Autor: (pek)

Vláda schválila materiál, který vychází z výstupu Odborné komise pro důchodovou reformu a výsledku koaličního jednání dne 27. října tohoto roku a který vyplývá z deklarace v programovém prohlášení vlády. Skončí tak reforma důchodového systému ministra Jaromíra Drábka (TOP 09), která z průběžného systému vyváděla peníze a tím přispěla k deficitu na důchodovém účtu. Na základě koaliční dohody dne 27. října 2014 byl výstup Odborné komise aktualizován, a to především s ohledem na dosaženou shodu o termínu ukončení důchodového spoření k 1. lednu 2016.

„Druhý pilíř byl prosazen s tím, že má pomoci veřejnému pilíři, ale skutečnost je jiná. Vloni druhý pilíř odsál z veřejného pilíře více než 250 milionů korun a letos by to mělo být podle odhadů 700 milionů. Byl nastaven tak, že většině lidí neprospíval, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Odborná komise jednala pod záštitou ministryně práce, a proto, byl materiál vládě předložen tímto ministerstvem, i když většina dotčených zákonů týkajících se důchodového spoření je v gesci ministerstva financí.

  • Zdroj: e-sondy.cz