Konec druhého pilíře důchodového spoření

  • Zveřejněno: 05.06.2015

Vláda napravila další z omylů Nečasova kabinetu a definitivně ukončila druhý pilíř důchodového spoření. Tento způsob spoření byl pro většinu lidí nevýhodný a oslovil jen malou část občanů.

Od začátku roku 2016 by nemělo být možné spořit ve druhém pilíři. Do konce téhož roku dostanou účastníci své peníze zpět.

„Vláda udělala definitivní tečku za 2. pilířem důchodového systému, nepovedeným experimentem pravicových vlád, o který byl mizivý zájem a který se ukázal pro důchodový systém jako slepá ulička. Věřím, že Parlament rozhodnutí vlády podpoří a budeme se moci soustředit na systémová opatření, která mají za cíl důchodový systém skutečně stabilizovat a dále rozvíjet,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Lidé mohli od roku 2013 ukládat v rámci druhého pilíře tři procenta odvodů na vlastní spoření u penzijních společností, zároveň ale museli dalšími dvěma procenty přispět ze svého. Poslanci v dubnu schválili zákon, který zamezil vstupu nových klientů do druhého pilíře.

Účastníci druhého pilíře si budou moci své peníze převést na účet, poslat do třetího pilíře nebo nechat vyplatit v hotovosti. Druhý pilíř by měl skončit už v roce 2016. Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň připravuje úpravy třetího pilíře.

(PRO)

  • Zdroj: vlada CR