Aktuálně

Přesčasy v detailu: Kdy je po vás šéf může chtít a jaká odměna za ně náleží?

  • Zveřejněno: 11.08.2022

Zpravodajství televize CNN Prima NEWS přineslo informaci o tom, jak je to s přesčasy v práci, to je, kdy je může po zaměstnanci chtít jeho šéf, kdy a kdy naopak nikoliv. Reportáž dále konstatuje, že v některých zaměstnáních jsou běžnou součástí, jinde bývají nařizovány v souladu s pracovní smlouvu jen občas. Ve všech případech mají ale přesčasy svá pravidla.

CNN Prima NEWS dále zdůrazňuje, že přesčasy by rozhodně neměly být běžnou záležitostí. „Práci přesčas by měl zaměstnavatel nařizovat jen výjimečně a z vážných provozních důvodů. Jedná se o práci konanou na příkaz zaměstnavatele nebo s jeho souhlasem nad stanovenou týdenní pracovní dobu nebo nad rámec rozvrhu pracovních směn,“ definuje přesčas server Práce.cz.

První česká chytrá vesnice využívá pouze čistou energii, cílem je úplná soběstačnost

  • Zveřejněno: 11.08.2022
V obci Starovice v Jihomoravském kraji nedaleko Brna vzniká první česká „chytrá vesnice“ s jednačtyřiceti rodinnými domy, které fungují s pomocí nejmodernějších technologií za účelem dosažení soběstačnosti a co největší úspory peněz. Každý dům proto využívá kombinaci fotovoltaických panelů a tepelného čerpadla. První etapa výstavby by měla být dokončena koncem srpna tohoto roku.

Odbory v regionech 2022

  • Zveřejněno: 11.08.2022
Českomoravská centrála odborových svazů pokračuje ve svých výjezdech do regionů. Jde o akci, jejímž cílem je propagovat ČMKOS a její odborové svazy.

Ministerstvo průmyslu proti Putinovi. Vydalo manuál, jak ušetřit na energiích

  • Zveřejněno: 11.08.2022
Vyměňte žárovky, zbytečně netopte a raději pěšky než výtahem. To radí úředníkům ministerstvo průmyslu a obchodu, které vypracovalo manuál, jak ušetřit na energiích. Kvůli jejich vysokým cenám a omezeným dodávkám plynu z Ruska se totiž nejen úředníci musejí připravit na nepohodlnou zimu. deník

Lidé vs. roboti. Automaty v budoucnu vezmou práci například účetním

  • Zveřejněno: 11.08.2022
Lidi čeká souboj s roboty o některá pracovní místa. Už nyní je přitom možné říct, že řada lidí v tomto zápase prohrává. Odborníci očekávají, že v dohledné době stroje nahradí například účetní nebo prodavačky u pokladen. Některé pracovní pozice ale naopak vzniknou. Jen dnes ještě není jasné, jaké to budou. deník