S brexitem skončí volný pohyb pracovníků

  • Zveřejněno: 17.08.2017
  • Autor: (as)

Ve Velké Británii se podle oficiálních statistik nachází přes 37 tisíc legálně pracujících Čechů. Ostrovy jsou stále pro mladé lidi, nejen z Česka, velkým lákadlem. Především kvůli vyšším platům a lepší životní úrovni.

Britský ministr pro migraci Brandon Lewis podle agentury Reuters potvrdil, že volný pohyb pracovníků mezi Británií a Evropskou unií skončí ve chvíli, kdy země evropský blok opustí.

Tuto zprávu potvrdila na konci července i předsedkyně britské vlády Theresa Mayová. Co se stane s lidmi, kteří v Británii již žijí, a jaká nová pravidla zaměstnávání cizinců vzniknou, není jasné.

Podle Lewise již na jaře 2019 začne platit nový imigrační systém. Ministryně vnitra Amber Ruddová pak v článku  v deníku Financial Times uvedla, že nová pravidla pro příchody do země budou vytvořena tak, aby vyhovovala britským podnikům a také „širší společnosti“, píše ČTK.

Právě nekontrolovaná migrace byla klíčovým faktorem, který ovlivnil výsledek referenda o setrvání v EU z června loňského roku. Podle Evropské komise nyní žije v Británii asi 3,2 milionu lidí z jiných zemí unie, Britů v EU je zhruba 1,2 milionu.

Ministryně ujistila, že vláda chce nadále přijímat ty, kteří „napomáhají k prosperitě Spojeného království“, a že nenastane prudký zlom v migrační politice pro občany EU. To by podle tiskové agentury AFP mohlo znamenat zřízení přechodného období po březnu 2019, kdy by měla rozluka nastat.

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus, se pro internetový server Aktuálně.cz vyjádřil, že lidí, kteří už v Británii pracují, se případné přísnější podmínky týkat nebudou. „Více než tři čtvrtiny občanů EU, kteří pracují v Británii, nebude po faktickém brexitu splňovat požadavky, které nyní platí pro občany ze zemí mimo EU. Mezi těmito lidmi je i řada Čechů. Avšak právní experti mají za to, že zahraničním pracovníkům, kteří v Británii už pracují, bude umožněno v tomto stavu setrvat,“ říká ekonom.

Horší to již bude pro lidi, kteří se jet pracovat do Anglie teprve rozhodnou. Zejména pro pracovníky s  „nižší přidanou hodnotou“, například na farmách nebo v pohostinství.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Zdroj: oskovo.cz, Kovák