Aktuálně

V příštích patnácti letech zanikne kvůli digitalizaci 40 až 50 procent pracovních míst

  • Zveřejněno: 05.12.2017

Pracovní trh není statický, naopak vyznačuje se neustálou změnou. S rozvojem lidského poznání, zaváděním nových pracovních postupů a organizace práce se mění nároky a požadavky na pracovní sílu. Zanikání a vznik nových profesí a pracovních míst je pro trhy práce charakteristický proces. Přitom změny neprobíhají rovnoměrně ve všech odvětvích či oborech, ale liší se v nich svou hloubkou a intenzitou.

Peníze, nebo stávka. Vyjednávání o vyšších mzdách se podle odborů týká 1,5 milionu lidí

  • Zveřejněno: 04.12.2017

Tlak na firmy, aby navyšovaly mzdy zaměstnancům, roste. Zatímco před několika lety odbory jednaly o navýšení v řádech několika procent, dnes požadují výrazně více. Zaměstnancům hraje do karet dobře fungující ekonomika, nízká nezaměstnanost i snaha přiblížit se německým platům. HN

 

Za režijky stojí za to stávkovat, říká nový odborový boss Malý

  • Zveřejněno: 04.12.2017

Nový předseda OSŽ a někdejší signalista Martin Malý (47) poskytl nedávno rozhovor serveru Zdopravy.cz. Jak server poznamenává, Martin Malý se stal jednou z hlavních figur na české železnici. Působí přitom méně radikálním dojmem než jeho předchůdci a oproti zažitým představám o konzervativních odborářích například hledí s nadějí na zavádění dálkového řízení. To podle něj může být řešením dnešních přerušovaných směn. Naopak za nešťastné považuje soutěže o dotované linky. „Nemyslím, že to přinese více dobrého než zlého,“ říká.

 

Německé firmy lákají zaměstnance za hranice. Slibují plat až 40 tisíc

  • Zveřejněno: 04.12.2017

Příhraničí bojuje o zaměstnance. Ať v Česku, Polsku nebo Německu, firmy se přetahují o lidi. Zájemcům o práci v Německu teď navíc přijely do Liberce radit i pracovnice úřadu práce se sídlem v Bautzenu. Firmám na české straně se to ale nelíbí. iDNES.cz

 

Digitalizace s sebou přinese nepříjemná odhalení dosud skrytých handicapů

  • Zveřejněno: 04.12.2017

Během mezinárodní konference na téma: "Dopady digitalizace práce na zaměstnanost, kolektivní vyjednávání a sociální zabezpečení zaměstnanců" zazněly i nepříznivé prognózy toho, co s sebou nová průmyslová revoluce přinese v oblasti práce. Úkolem politické reprezentace, ale i zaměstnavatelů, nejbližších let bude se na to připravit a negativním jevům pokud možno čelit.