Aktuálně

Meziroční růst cen byl nejnižší od loňského dubna

  • Zveřejněno: 14.02.2018

Spotřebitelské ceny vzrostly v lednu proti prosinci o 0,6 %. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen v oddíle alkoholické nápoje, tabák a v oddíle bydlení. Meziroční růst spotřebitelských cen v lednu zpomalil na 2,2 %, což bylo o 0,2 procentního bodu méně než v prosinci a nejméně od dubna loňského roku.

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

  • Zveřejněno: 14.02.2018

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní minimální mzda. Německá státní pošta, pro kterou firma jezdila, mu musela doplatit více než čtvrt milionu korun. Dopravci se nyní obávají, že úspěch může spustit lavinu dalších žalob, a tvrdí, že by je spory zruinovaly. iDNES.cz

 

Vavrečka: „OSŽ vyslalo prostřednictvím tripartity jasný signál, že naše připomínky je nutné brát v potaz.“

  • Zveřejněno: 14.02.2018

OSŽ je od roku 1999 členem Asociace samostatných odborů (ASO ČR), ta se v roce 2000 stala plnohodnotným účastníkem tripartity. „Za účast v tripartitě bylo ale nutné bojovat, na což bychom neměli zapomínat a snažit se co nejefektivněji využívat této platformy k prosazování zájmů OSŽ v oblasti železniční dopravy,“ říká v rozhovoru Martin Vavrečka, místopředseda OSŽ pro správu majetku a tajemník ASO.

Počet zaměstnaných lidí klesá pouze v Karlovarském kraji

  • Zveřejněno: 13.02.2018

Počet zaměstnaných lidí v ČR od roku 2011 do konce loňského roku ve většině krajů vzrostl, nejvíce ve Středočeském a Jihomoravském kraji. Pokles nastal pouze v Karlovarském kraji. Rovněž průměrná mzda se v posledních letech podle úřadu ve všech krajích zvyšuje. Český statistický úřad o tom dnes informoval na tiskové konferenci.

 

Japonsko se chystá na éru společnosti 5.0. Zahrne umělou inteligenci i automatizaci

  • Zveřejněno: 13.02.2018

Reportáž ČT Vize budoucnosti dostávají v Japonsku reálné obrysy už teď. Země se chce se svými problémy vypořádat takzvanou společností 5.0. Digitalizaci hospodářství posouvá o krok k dál a hledá způsob, jak například usnadnit život stárnoucí populaci nebo jak na práce nevhodné pro lidi nasadit umělou inteligenci.